Локомотив (Русе)

BGSupporters форум

Визитна картичка

Начало: Основан е на 4 декември 1930 г. като ЖСК.

Хроника:
от 1928 до 1930 г. - работници и служители в ЖП тракция - Русе (дн. Локомотивен и вагонен завод - 1866 - АД) полагат в крайдунавския град основите на Железничарски спортен клуб, който е регистриран от Русенската окръжна спортна област в края на 1930 г.;
от 1931 до 1944 г. - ЖСК записва участия както в окръжното (областното), така и в държавното първенство и постепенно се превръща в един от най-популярните спортни клубове в Русе; през спортно-състезателната 1943-44 г. той е един от осемте организирани спортни клубове, съществуващи по това време в града - Ангел Кънчев, Бенковски, България, Добруджа, ЖСК, Левски, Напредък и Раковски;
през есента на 1944 г. - започват поредица от реорганизации на физкултурното движение в страната, като в Русе те засягат всички спортни клубове;
през 1945 г. - ЖСК е преобразуван във физкултурно дружество и е преименуван на Локомотив;
в края на 1948 г. - броят на физкултурните дружества в крайдунавския град е редуциран до три.
на 16 февруари 1949 г. - трите физкултурни дружества в Русе - Локомотив (1930 г.), Динамо (1944 г.) и Русенец (1947 г.) са обединени под името Дунав;
през есента на 1949 г. - следва нова промяна, в България са създадени няколко доброволни спортни организации на ведомствен принцип; физкултурният колектив към русенския ЖП възел (който през този период продължава да съхранява традициите на железничарския спорт в града) попада в структурата на ДСО Енергия (от октомври - Торпедо);
на 1 януари 1951 г. - от ДСО Торпедо се отделя новосъздадената доброволна спортна организация Локомотив; в Русе тя е създадена към Окръжния съвет на профсъюза на транспортните работници;
през 1957 г. - следва нова реорганизация на спортното движение; Локомотив е възстановено като физкултурно дружество, развиващо дейност в югоизточната част на Русе и близкото до града село Николово, както и сред транспортните работници в дунавската ни столица;
от 1971 до 1980 г. - ДФС Локомотив временно е присъединено към другото дружество за физическа култура и спорт в града - Дунав, което е преобразувано в транспортно ДФС; през този период русенските „железничари” за пореден път успяват да запазят своята идентичност, въпреки, че организационно са част от структурата на ТДФС Дунав;
от 1981 до 1992 г. - през 1981 г. ДФС Локомотив (Русе) е възстановено и в 1985 г. на негова основа се образува едноименният футболен клуб, който започва да се развива самостоятелно;
след 1992 г. - от 1992 до 1995 г. ФК Локомотив приема името Корабостроител, а от 2001 г. - Локомотив-Чикаго (след като с него се обединява Чикаго Атлетик от село Тръстеник); през 2002 г. по финансови причини той е разформирован и на практика престава да съществува.

Клубни цветове: червен и черен.

Прозвище:
“железничарите” или “червено-черните”.

Клубни върхове:
четвъртфиналист в Държавното първенството: 1943 г. (като ЖСК).
пето място в “Б” група: 1955 г. (като Локомотив) и 1994/95 г. (като Корабостроител).
полуфиналист в турнира за Националната купа: по това време официалното й наименование е Купа на Съветската армия - 1946 г.
полуфиналист в турнира за Купата на Съветската армия (като второстепенен турнир): 1988/89 г.
5 пъти първенец на Русенската спортна област: два пъти - 1942 и 1943 (като ЖСК) и три пъти - 1946, 1947 и 1948 г. (като Локомотив).
носител на Купата на Министерството на железниците: 1936 г. (като ЖСК).
трето място на Европейстото железничарско първенство: 1991 г.

Локомотив (Русе)

Североизточна Трета лига
Дата Фаза Противник Рез.
13.08.2017 18:00 1 кръг Д Спартак 1918 (Варна) 3:1
19.08.2017 18:00 2 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) 1:4
27.08.2017 18:00 3 кръг Д Доростол 2013 (Силистра) -:-
03.09.2017 17:00 4 кръг Д Кубрат 2016 (Кубрат) -:-
09.09.2017 17:00 5 кръг Г Септември 98 (Тервел) -:-
17.09.2017 17:00 6 кръг Д Ботев (Нови пазар) -:-
23.09.2017 17:00 7 кръг Г Светкавица Търговище (Търговище) -:-
01.10.2017 16:00 8 кръг Д Хитрино (Хитрино) -:-
07.10.2017 16:00 9 кръг Г Калиакра (Каварна) -:-
15.10.2017 16:00 10 кръг Д Суворово 1 (Суворово) -:-
22.10.2017 16:00 11 кръг Г Бенковски (Бяла, обл.Русе) -:-
29.10.2017 14:00 12 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
05.11.2017 14:00 13 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
11.11.2017 14:00 14 кръг Г Доростол 2013 (Силистра) -:-
19.11.2017 14:00 15 кръг Г Кубрат 2016 (Кубрат) -:-
25.11.2017 14:00 16 кръг Д Септември 98 (Тервел) -:-
02.12.2017 14:00 17 кръг Г Ботев (Нови пазар) -:-
24.02.2018 18 кръг Д Светкавица Търговище (Търговище) -:-
03.03.2018 19 кръг Г Хитрино (Хитрино) -:-
10.03.2018 20 кръг Д Калиакра (Каварна) -:-
17.03.2018 21 кръг Г Суворово 1 (Суворово) -:-
24.03.2018 22 кръг Д Бенковски (Бяла, обл.Русе) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
5 Септември 98 (Тервел) 2 1 0 1 4:4 3
6 Калиакра (Каварна) 2 1 0 1 2:2 3
7 Локомотив (Русе) 2 1 0 1 4:5 3
8 Хитрино (Хитрино) 1 0 1 0 1:1 1
9 Светкавица Търговище (Търговище) 2 0 1 1 1:2 1
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
15.07.2017 18:00 - Д Бенковски (Бяла, обл.Русе) 4:1
20.07.2017 19:00 - Г Дунав 2010 /юн.ст./ (Русе) 2:2
22.07.2017 18:00 - Г Академик (Свищов) 0:1
30.07.2017 11:00 - Г Бенковски (Бяла, обл.Русе) 3:2
05.08.2017 11:00 - Г Дунаря (Гюргево, Румъния, 3) анл.

Клубна емблема

Стадион

Участия

Нац. дивизия: -
"А" група: -
"Б" група:20 сезона

Последните 10 сезона

Месечна ранглиста

месец точки място
ноември 2016 10.275 60
октомври 2016 12.512 47
септември 2016 5.035 81
август 2016 13.986 36
всички

Интернет страници