Черно море (Варна)

BGSupporters форум

Визитна картичка

Начало: Създаден е на 18 февруари 1945 г. като ТВ 45 - след обединение на спортните клубове Тича (1914 г., до 21 януари 1919 г. - Река Тича) и Владислав (1 май 1921 г.).
Официалната позиция на клуба е, че той е основан на 3 март 1913 г. и е правоприменик на историята и спортните успехи както на Тича, така и на Владислав.

Хроника: През 1947 г. клубът е обединен с Приморец и преименуван на ТВП. От 1948 г. Следват преименувания: на Ботев (от 1948 до 1949 г.), с което клубът започва да представлява и армията; на Ботев при ВМС (от 1949 до 1950 г.), на ВМС (от 1950 до 1955 г.), на СКНА (от 1956 до 1957 г.), и на АСК Ботев (от 1957 до 1959 г.).  През 1959 г. е обединен с Черно море /1957-1959/ (основан през 1957 г.) и приема името АСК Черно море. През 1964 г. е преименуван на Черно море с което и спира да представлява армията до 1969 г., когато също така се обединява и с Академик и е преименуван на ФСФД (флотско-студентско физкултурно дружество) Черно море. През 1985 г. на основата на едноименното дружество се образува футболен клуб Черно море, който започва да се развива самостоятелно.

Клубни цветове: зелен, бял и син.

Прозвище: “моряците”.

Адрес: Варна 9010, ул. ”Никола Вапцаров” 9, ст. ”Тича”.
Телефон: (+359 52) 302243.
E-mail: press@chernomorepfc.bg

Клубни върхове:
седмо място във вечната ранглиста на “А” група (от 2000 до 2003 г. - Висша професионална футболна лига).
трето място в “А” група: 1953 (като ВМС) и 2008/09 г.
носител на Националната купа: по това време официалното й наименование е Купа на България - 2014/15 г.
финалист в турнира за Купата на Съветската армия (като второстепенен турнир): 1984/85 (като ФСФД Черно море) и 1987/88 г.
първи кръг в турнира за Купата на УЕФА: 2008/09 г.

Забележка: В началото на 2018 г. „Професионален футболен клуб Черно море“ АД чрез своята пресслужба изрази своето несъгласие с така изнесената историческа справка и ни предостави официалната си позиция за клубната история и успехи. Екипът ни уважава правото на всеки клуб да има такава позиция относно собствената си историческа идентичност и няма за цел да налага своята трактовка на историческите факти като единствена възможна и логична, но същевременно и защитава правото си на такава. Тук публикуваме и пълния текст на комуникацията ни с пресслужбата на Черно море.

Черно море (Варна)

Първа професионална лига
Дата Фаза Противник Рез.
Първа фаза
20.07.2018 20:45 1 кръг Д Ботев (Враца) 2:1 Диема спорт
30.07.2018 20:30 2 кръг Г Левски (София) 2:2 Диема спорт
04.08.2018 18:30 3 кръг Д Септември (София) 1:5 Диема спорт
10.08.2018 18:15 4 кръг Г Етър ВТ (Велико Търново) 1:1 Нова спорт
17.08.2018 20:45 5 кръг Д Берое (Стара Загора) -:- Диема спорт
24.08.2018 21:00 6 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:- Диема спорт
31.08.2018 21:00 7 кръг Д Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:- Диема спорт
15.09.2018 20:00 8 кръг Г ЦСКА (София) -:- Диема спорт
22.09.2018 9 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
29.09.2018 10 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
06.10.2018 11 кръг Д Верея (Стара Загора) -:-
20.10.2018 12 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
27.10.2018 13 кръг Д Дунав 2010 (Русе) -:-
03.11.2018 14 кръг Г Ботев (Враца) -:-
10.11.2018 15 кръг Д Левски (София) -:-
24.11.2018 16 кръг Г Септември (София) -:-
01.12.2018 17 кръг Д Етър ВТ (Велико Търново) -:-
05.12.2018 18 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
08.12.2018 19 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
15.12.2018 20 кръг Г Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:-
16.02.2019 21 кръг Д ЦСКА (София) -:-
23.02.2019 22 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
27.02.2019 23 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
02.03.2019 24 кръг Г Верея (Стара Загора) -:-
09.03.2019 25 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
16.03.2019 26 кръг Г Дунав 2010 (Русе) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
6 Локомотив 1926 (Пловдив) 4 2 0 2 6:6 6
7 Витоша (Бистрица, обл.София ст.) 4 2 0 2 4:5 6
8 Черно море (Варна) 4 1 2 1 6:9 5
9 Септември (София) 4 1 1 2 6:5 4
10 Славия 1913 (София) 4 1 1 2 6:7 4
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
22.06.2018 10:30 - Д Черноморец (Балчик) 4:2
27.06.2018 17:00 - Д Гандзасар (Капан, Армения, 1) 2:1
29.06.2018 17:00 - Д Олександрия (Олександрия, Укр, 1) 1:1
04.07.2018 17:00 - Г Септември (София) 2:2
11.07.2018 16:00 - Д Лудогорец 1945 II (Разград) 2:0
11.07.2018 18:30 - Д Несебър (Несебър) 3:0
14.07.2018 19:30 - Д Поморие (Поморие) 6:1

Черно море (Варна)

Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
18.07.2018 18:00 - Г Добруджа 1919 (Добрич) 0:3
21.07.2018 18:00 - Д Ботев (Нови пазар) 1:0
Елитна група (U-19)
Дата Фаза Противник Рез.
11.08.2018 18:00 1 кръг Д Янтра 1919 (Габрово) 5:0
17.08.2018 17:30 2 кръг Г Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
24.08.2018 17:30 3 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
31.08.2018 17:30 4 кръг Г Септември (София) -:-
01.09.2018 5 кръг Д Дунав 2010 (Русе) -:-
15.09.2018 6 кръг Г Марек 1915 (Дупница) -:-
19.09.2018 7 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
22.09.2018 8 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
29.09.2018 9 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
03.10.2018 10 кръг Г Сливен 2000 (Сливен) -:-
06.10.2018 11 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
13.10.2018 12 кръг Г Левски (София) -:-
20.10.2018 13 кръг Д Пирин (Благоевград) -:-
27.10.2018 14 кръг Г ЦСКА (София) -:-
03.11.2018 15 кръг Д Монтана 1921 (Монтана) -:-
23.02.2019 16 кръг Г Янтра 1919 (Габрово) -:-
02.03.2019 17 кръг Д Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
06.03.2019 18 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
09.03.2019 19 кръг Д Септември (София) -:-
16.03.2019 20 кръг Г Дунав 2010 (Русе) -:-
30.03.2019 21 кръг Д Марек 1915 (Дупница) -:-
06.04.2019 22 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
13.04.2019 23 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
20.04.2019 24 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
27.04.2019 25 кръг Д Сливен 2000 (Сливен) -:-
04.05.2019 26 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
11.05.2019 27 кръг Д Левски (София) -:-
18.05.2019 28 кръг Г Пирин (Благоевград) -:-
25.05.2019 29 кръг Д ЦСКА (София) -:-
01.06.2019 30 кръг Г Монтана 1921 (Монтана) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Черно море (Варна) 1 1 0 0 5:0 3
2 Септември (София) 1 1 0 0 4:0 3
3 Ботев (Пловдив) 1 1 0 0 4:1 3
4 Лудогорец 1945 (Разград) 1 1 0 0 2:0 3
5 Марек 1915 (Дупница) 1 1 0 0 2:1 3

Черно море (Варна)

Елитна група (U-17)
Дата Фаза Противник Рез.
28.08.2018 12:00 1 кръг Г Септември (София) -:-
09.09.2018 11:00 2 кръг Д Левски Раковски (София) -:-
16.09.2018 10:30 3 кръг Г Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:-
22.09.2018 4 кръг Д Монтана 1921 (Монтана) -:-
29.09.2018 5 кръг Г ЦСКА (София) -:-
06.10.2018 6 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
13.10.2018 7 кръг Д Левски (София) -:-
20.10.2018 8 кръг Г Сокол (Марково) -:-
03.11.2018 9 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
07.11.2018 10 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
10.11.2018 11 кръг Д Етър ВТ (Велико Търново) -:-
14.11.2018 12 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
17.11.2018 13 кръг Д Ботев (Враца) -:-
24.11.2018 14 кръг Г Дунав 2010 (Русе) -:-
01.12.2018 15 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
02.03.2019 16 кръг Д Септември (София) -:-
09.03.2019 17 кръг Г Левски Раковски (София) -:-
16.03.2019 18 кръг Д Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:-
30.03.2019 19 кръг Г Монтана 1921 (Монтана) -:-
06.04.2019 20 кръг Д ЦСКА (София) -:-
10.04.2019 21 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
13.04.2019 22 кръг Г Левски (София) -:-
20.04.2019 23 кръг Д Сокол (Марково) -:-
27.04.2019 24 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
04.05.2019 25 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
08.05.2019 26 кръг Г Етър ВТ (Велико Търново) -:-
11.05.2019 27 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
18.05.2019 28 кръг Г Ботев (Враца) -:-
25.05.2019 29 кръг Д Дунав 2010 (Русе) -:-
01.06.2019 30 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Септември (София) - - - - -:- 0
1 Славия 1913 (София) - - - - -:- 0
1 Сокол (Марково) - - - - -:- 0
1 ЦСКА (София) - - - - -:- 0
1 Черно море (Варна) - - - - -:- 0

Черно море (Варна)

Елитна група (U-15)
Дата Фаза Противник Рез.
28.08.2018 10:00 1 кръг Г Септември (София) -:-
08.09.2018 11:00 2 кръг Д Спартак 1919 (Плевен) -:-
16.09.2018 11:00 3 кръг Г Черноморец 1919 (Бургас) -:-
22.09.2018 4 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
29.09.2018 5 кръг Г ЦСКА (София) -:-
06.10.2018 6 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
13.10.2018 7 кръг Д Левски (София) -:-
20.10.2018 8 кръг Г Национал (София) -:-
03.11.2018 9 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
07.11.2018 10 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
10.11.2018 11 кръг Д Етър ВТ (Велико Търново) -:-
14.11.2018 12 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
17.11.2018 13 кръг Д Ботев (Враца) -:-
24.11.2018 14 кръг Г Верея (Стара Загора) -:-
01.12.2018 15 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
02.03.2019 16 кръг Д Септември (София) -:-
09.03.2019 17 кръг Г Спартак 1919 (Плевен) -:-
16.03.2019 18 кръг Д Черноморец 1919 (Бургас) -:-
30.03.2019 19 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) -:-
06.04.2019 20 кръг Д ЦСКА (София) -:-
10.04.2019 21 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
13.04.2019 22 кръг Г Левски (София) -:-
20.04.2019 23 кръг Д Национал (София) -:-
27.04.2019 24 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
04.05.2019 25 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
08.05.2019 26 кръг Г Етър ВТ (Велико Търново) -:-
11.05.2019 27 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
18.05.2019 28 кръг Г Ботев (Враца) -:-
25.05.2019 29 кръг Д Верея (Стара Загора) -:-
01.06.2019 30 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Славия 1913 (София) - - - - -:- 0
1 Спартак 1919 (Плевен) - - - - -:- 0
1 ЦСКА (София) - - - - -:- 0
1 Черно море (Варна) - - - - -:- 0
1 Черноморец 1919 (Бургас) - - - - -:- 0


09.01.2018 : Венцислав Бенгюзов напусна Черно море ден след като започна с отбора
08.01.2018 : Черно море започна тренировки, обяви трима нови, двама напускащи и един на проби
05.01.2018 : Кореспонденция между пресслужбата на Черно море (Варна) и bulgarian-football.com
28.12.2017 : Илиан Илиев напусна Верея за да поеме Черно море, Луканов става директор на ДЮШ
18.12.2017 : Благой Макенджиев подписа с Черно море
15.12.2017 : Емил Михайлов е шестият напускащ Черно море
14.12.2017 : Черно море разтрогна с Цветелин Чунчуков и Александър Др.Александров
12.12.2017 : Черно море освободи Антон Огнянов
09.12.2017 : Черно море се раздели с Амаду Сукуна
06.12.2017 : Черно море освободи Евгений Боровик
10.10.2017 : Антон Огнянов на проби в Черно море
21.09.2017 : Георги Иванов подаде оставка, Емануел Луканов води Черно море в събота
22.08.2017 : Черно море освободи Борислав Балджийски
21.08.2017 : Петър Хубчев обяви списък от 25 за квалификациите с Швеция и Холандия
29.05.2017 : Черно море освобождава 8 след края на сезона

Клубна емблема

Екипи

Отбор

Химн

Стадион

Стадион "Тича"

Стадион "Тича",
с електрическо осветление

Участия

Нац. дивизия: -
"А" група:54 сезона
"Б" група:15 сезона

Последните 10 сезона

2017/2018 Първа лига 7 място
2016/2017 Първа лига 6 място
2015/2016 "А" група 6 място
2014/2015 "А" група 8 място
2013/2014 "А" група 6 място
2012/2013 "А" група 10 място
2011/2012 "А" група 7 място
2010/2011 "А" група 6 място
2009/2010 "А" група 7 място
2008/2009 "А" група 3 място

Месечна ранглиста

Интернет страници