Локомотив (Русе)

BGSupporters форум

Визитна картичка

Начало: Основан е на 4 декември 1930 г. като ЖСК.

Хроника:
от 1928 до 1930 г. - работници и служители в ЖП тракция - Русе (дн. Локомотивен и вагонен завод - 1866 - АД) полагат в крайдунавския град основите на Железничарски спортен клуб, който е регистриран от Русенската окръжна спортна област в края на 1930 г.;
от 1931 до 1944 г. - ЖСК записва участия както в окръжното (областното), така и в държавното първенство и постепенно се превръща в един от най-популярните спортни клубове в Русе; през спортно-състезателната 1943-44 г. той е един от осемте организирани спортни клубове, съществуващи по това време в града - Ангел Кънчев, Бенковски, България, Добруджа, ЖСК, Левски, Напредък и Раковски;
през есента на 1944 г. - започват поредица от реорганизации на физкултурното движение в страната, като в Русе те засягат всички спортни клубове;
през 1945 г. - ЖСК е преобразуван във физкултурно дружество и е преименуван на Локомотив;
в края на 1948 г. - броят на физкултурните дружества в крайдунавския град е редуциран до три.
на 16 февруари 1949 г. - трите физкултурни дружества в Русе - Локомотив (1930 г.), Динамо (1944 г.) и Русенец (1947 г.) са обединени под името Дунав;
през есента на 1949 г. - следва нова промяна, в България са създадени няколко доброволни спортни организации на ведомствен принцип; физкултурният колектив към русенския ЖП възел (който през този период продължава да съхранява традициите на железничарския спорт в града) попада в структурата на ДСО Енергия (от октомври - Торпедо);
на 1 януари 1951 г. - от ДСО Торпедо се отделя новосъздадената доброволна спортна организация Локомотив; в Русе тя е създадена към Окръжния съвет на профсъюза на транспортните работници;
през 1957 г. - следва нова реорганизация на спортното движение; Локомотив е възстановено като физкултурно дружество, развиващо дейност в югоизточната част на Русе и близкото до града село Николово, както и сред транспортните работници в дунавската ни столица;
от 1971 до 1980 г. - ДФС Локомотив временно е присъединено към другото дружество за физическа култура и спорт в града - Дунав, което е преобразувано в транспортно ДФС; през този период русенските „железничари” за пореден път успяват да запазят своята идентичност, въпреки, че организационно са част от структурата на ТДФС Дунав;
от 1981 до 1992 г. - през 1981 г. ДФС Локомотив (Русе) е възстановено и в 1985 г. на негова основа се образува едноименният футболен клуб, който започва да се развива самостоятелно;
след 1992 г. - от 1992 до 1995 г. ФК Локомотив приема името Корабостроител, а от 2001 г. - Локомотив-Чикаго (след като с него се обединява Чикаго Атлетик от село Тръстеник); през 2002 г. по финансови причини той е разформирован и на практика престава да съществува.

Клубни цветове: червен и черен.

Прозвище:
“железничарите” или “червено-черните”.

Клубни върхове:
четвъртфиналист в Държавното първенството: 1943 г. (като ЖСК).
пето място в “Б” група: 1955 г. (като Локомотив) и 1994/95 г. (като Корабостроител).
полуфиналист в турнира за Националната купа: по това време официалното й наименование е Купа на Съветската армия - 1946 г.
полуфиналист в турнира за Купата на Съветската армия (като второстепенен турнир): 1988/89 г.
5 пъти първенец на Русенската спортна област: два пъти - 1942 и 1943 (като ЖСК) и три пъти - 1946, 1947 и 1948 г. (като Локомотив).
носител на Купата на Министерството на железниците: 1936 г. (като ЖСК).
трето място на Европейстото железничарско първенство: 1991 г.

Локомотив (Русе)

Североизточна Трета лига
Дата Фаза Противник Рез.
14.08.2021 18:00 1 кръг Г Волов (Шумен) 0:3
21.08.2021 18:00 2 кръг Д Черноломец 1919 (Попово) 0:3
19.09.2021 17:00 3 кръг Г Дунав от Русе (Русе) 0:8
04.09.2021 17:00 4 кръг Д Лудогорец 1945 III (Разград) 0:2
11.09.2021 17:00 5 кръг Г Спартак 1918 II (Варна) 1:1
25.09.2021 17:00 6 кръг Д Рилци (кв.Рилци, Добрич) 1:2
03.10.2021 16:00 7 кръг Г Устрем Д (Дончево) 1:2
09.10.2021 16:00 8 кръг Г Ботев (Нови пазар) 1:2
16.10.2021 16:00 9 кръг Д Черноморец (Балчик) 1:5
23.10.2021 15:00 10 кръг Г Спортист 2011 (Генерал Тошево) 1:3
06.11.2021 14:00 11 кръг Д Септември 98 (Тервел) -:-
13.11.2021 14:00 12 кръг Г Доростол Силистра (Силистра) -:-
20.11.2021 14:00 13 кръг Д Светкавица Търговище (Търговище) -:-
- 14 кръг Д Волов (Шумен) -:-
- 15 кръг Г Черноломец 1919 (Попово) -:-
- 16 кръг Д Дунав от Русе (Русе) -:-
- 17 кръг Г Лудогорец 1945 III (Разград) -:-
- 18 кръг Д Спартак 1918 II (Варна) -:-
- 19 кръг Г Рилци (кв.Рилци, Добрич) -:-
- 20 кръг Д Устрем Д (Дончево) -:-
- 21 кръг Д Ботев (Нови пазар) -:-
- 22 кръг Г Черноморец (Балчик) -:-
- 23 кръг Д Спортист 2011 (Генерал Тошево) -:-
- 24 кръг Г Септември 98 (Тервел) -:-
- 25 кръг Д Доростол Силистра (Силистра) -:-
- 26 кръг Г Светкавица Търговище (Търговище) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
10 Светкавица Търговище (Търговище) 10 2 3 5 6:14 9
11 Рилци (кв.Рилци, Добрич) 10 2 1 7 7:27 7
12 Устрем Д (Дончево) 9 2 0 7 8:18 6
13 Доростол Силистра (Силистра) 10 0 1 9 5:29 1
14 Локомотив (Русе) 10 0 1 9 6:31 1

Локомотив (Русе)

ЮМВ: Варна - Зонална група
Дата Фаза Противник Рез.
12.09.2021 10:00 1 кръг Д Спартак 1918 (Варна) 0:2
19.09.2021 10:00 2 кръг Д Девня 2005 (Девня) 6:0
26.09.2021 10:00 3 кръг Г Светкавица Търговище (Търговище) 0:2
03.10.2021 10:00 4 кръг Д Волов (Шумен) 0:2
10.10.2021 10:00 5 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) 0:1
17.10.2021 10:00 6 кръг Д Олимпик (Варна) 0:1
23.10.2021 13:00 7 кръг Г Дунав от Русе (Русе) 1:3
31.10.2021 10:00 8 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
07.11.2021 10:00 9 кръг Г Черно море (Варна) -:-
15.11.2021 10:00 10 кръг Д Доростол Силистра (Силистра) -:-
22.11.2021 10:00 11 кръг Г Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
- 12 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
- 13 кръг Г Девня 2005 (Девня) -:-
- 14 кръг Д Светкавица Търговище (Търговище) -:-
- 15 кръг Г Волов (Шумен) -:-
- 16 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
- 17 кръг Г Олимпик (Варна) -:-
- 18 кръг Д Дунав от Русе (Русе) -:-
- 19 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
- 20 кръг Д Черно море (Варна) -:-
- 21 кръг Г Доростол Силистра (Силистра) -:-
- 22 кръг Д Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
8 Доростол Силистра (Силистра) 5 2 0 3 5:10 6
9 Олимпик (Варна) 4 1 0 3 6:10 3
10 Фратрия (Бенковски, обл.Варна) 6 1 0 5 10:23 3
11 Локомотив (Русе) 7 1 0 6 7:11 3
12 Девня 2005 (Девня) 4 0 0 4 1:20 0

Локомотив (Русе)

Деца: Варна - Зонална група
Дата Фаза Противник Рез.
12.09.2021 11:30 1 кръг Д Спартак 1918 (Варна) 1:0
19.09.2021 11:30 2 кръг Д Девня 2005 (Девня) 7:0
26.09.2021 11:30 3 кръг Г Светкавица Търговище (Търговище) 2:0
03.10.2021 11:30 4 кръг Д Волов (Шумен) 3:1
10.10.2021 11:30 5 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) 1:0
17.10.2021 11:30 6 кръг Д Олимпик (Варна) 1:2
23.10.2021 14:30 7 кръг Г Дунав от Русе (Русе) 3:0
31.10.2021 11:30 8 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
07.11.2021 11:30 9 кръг Г Черно море (Варна) -:-
15.11.2021 11:30 10 кръг Д Доростол Силистра (Силистра) -:-
22.11.2021 11:30 11 кръг Г Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
- 12 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
- 13 кръг Г Девня 2005 (Девня) -:-
- 14 кръг Д Светкавица Търговище (Търговище) -:-
- 15 кръг Г Волов (Шумен) -:-
- 16 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
- 17 кръг Г Олимпик (Варна) -:-
- 18 кръг Д Дунав от Русе (Русе) -:-
- 19 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
- 20 кръг Д Черно море (Варна) -:-
- 21 кръг Г Доростол Силистра (Силистра) -:-
- 22 кръг Д Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Локомотив (Русе) 7 6 0 1 18:3 18
2 Лудогорец 1945 (Разград) 5 5 0 0 14:2 15
3 Спартак 1918 (Варна) 6 4 0 2 21:4 12
4 Фратрия (Бенковски, обл.Варна) 6 4 0 2 21:9 12
5 Олимпик (Варна) 4 3 0 1 9:4 9

Локомотив (Русе)

Деца: Русе - Междуобластна група
Дата Фаза Противник Рез.
- 1 кръг
почива
25.09.2021 11:00 2 кръг Д Кубрат 2016 (Кубрат) 2:2
02.10.2021 11:00 3 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) 0:4
09.10.2021 11:00 4 кръг Д Дунав 2009 (Сливо поле) 2:5
16.10.2021 11:00 5 кръг Г Филип Тотю 2018 (Две могили) 0:5
23.10.2021 11:00 6 кръг Д Черноломец 1919 (Попово) -:-
30.10.2021 11:00 7 кръг Г Бенковски (Бяла) -:-
- 8 кръг
почива
13.11.2021 11:00 9 кръг Г Кубрат 2016 (Кубрат) -:-
20.11.2021 11:00 10 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
- 11 кръг Г Дунав 2009 (Сливо поле) -:-
- 12 кръг Д Филип Тотю 2018 (Две могили) -:-
- 13 кръг Г Черноломец 1919 (Попово) -:-
- 14 кръг Д Бенковски (Бяла) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
3 Филип Тотю 2018 (Две могили) 2 2 0 0 6:0 6
4 Черноломец 1919 (Попово) 3 1 1 1 10:8 4
5 Кубрат 2016 (Кубрат) 3 0 1 2 2:17 1
6 Локомотив (Русе) 4 0 1 3 4:16 1
7 Бенковски (Бяла) 2 0 0 2 0:28 0


Клубна емблема

Екипи

Екип 1 Екип 2

Стадион

Участия

Нац. дивизия: -
"А" група: -
"Б" група:20 сезона

Последните 10 сезона

Месечна ранглиста

месец точки място
май 2019 10.440 55
април 2019 7.887 70
март 2019 10.522 58
ноември 2018 9.531 63
октомври 2018 6.269 76
септември 2018 12.308 49
май 2018 10.027 50
април 2018 10.843 49
март 2018 9.903 60
ноември 2017 12.035 46
октомври 2017 10.156 55
септември 2017 13.010 42
август 2017 7.725 75
май 2017 9.974 62
април 2017 14.913 38
март 2017 5.328 80
ноември 2016 10.275 60
октомври 2016 12.512 47
септември 2016 5.035 81
август 2016 13.986 36
всички

Интернет страници