Ботев (Пловдив)

BGSupporters форум

Визитна картичка

Начало: Ботев, чиито име и база наследява настоящият клуб, създаден през 2010 г., е основан на 12 март 1912 г. като ученически футболен клуб.

Имена: Ботев (от учредяването си до 1949 г. - по време на балканските войни прекратява съществуването си, но след приключването им е възстановен), Ботев при ДНВ (от 1949 до 1950 г.), ДНВ (от 1950 до 1951 г.), ДНА (от 1952 до 1955 г.), СКНА (от 1956 до 1957 г.), АСК Ботев (от 1957 до 1964 г.), КЦМ-Ботев (от 1964 до 1967 г.), Тракия (от 1967 г. - след обединение на КЦМ-Ботев, Спартак и Академик), АФД Тракия (от 1972 г.). През 1985 г. на основата на едноименното армейско физкултурно дружество се образува футболен клуб Тракия, който започва да се развива самостоятелно. В 1989 г. той възстановява своето традиционно име - Ботев, а на 29 юли 1999 г. се преобразува в АД и добавя към името си годината 1912. Единадесет години по-късно акционерното дружество е обявено в несъстоятелност, като след края на сезон 2009/10 Ботев 1912 на практика прекратява съществуването си. През 2010 г. в Пловдив е създаден нов футболен клуб, носещ популярното име Ботев. Преди началото на сезон 2010/11 той временно се обединява с Металик (Сопот), който към момента се състезава в по-горно ниво. Името на обединения клуб е Ботев (Пловдив). През 2011 г. футболният клуб от Сопот възстановява самостоятелността си под името Металик 1938.

Клубни цветове: жълт и черен.

Прозвище: “канарчетата” или “жълто-черните”.

Адрес: Пловдив 4017, бул."Източен" 10.
Телефон: (+359 32) 667799.
Е-mail: club@botevplovdiv.bg.

Клубни върхове:
четвърто място във вечната ранглиста на “А” група (от 2000 до 2003 г. - Висша професионална футболна лига, от 2016 г. - Първа лига).
два пъти шампион на България: 1929 и 1966/67 г.
5 пъти носител на Националната купа: на Царската купа - 1929 г. (в качеството си на държавен първенец); на Купа на Съветската армия - 1961/62 г. (като АСК Ботев) и 1980/81 г. (като АФД Тракия) и Купата на България - 2016/17 и 2023/24 г.
носител на Суперкупата на България: 2017/18 г.
четвъртфиналист в турнира за Купата на националните купи:
1962/63 г. (като АСК Ботев).
носител на Балканската клубна купа: 1972 г. (като Тракия).

В
23.02.1992 (32 г.)
В
02.10.1996 (27 г.)
В
28.06.2007 (17 г.)
Зд
02.10.2004 (19 г.)
Зд
24.03.2005 (19 г.)
Зц
10.11.1997 (26 г.)
Зц
02.02.1992 (32 г.)
Зц
25.03.2002 (22 г.)
Зц
29.01.1994 (30 г.)
Зц
19.10.2005 (18 г.)
Зц
18.01.2005 (19 г.)
Зц
17.01.2006 (18 г.)
Зц
02.10.2003 (20 г.)
Зц
01.08.2005 (18 г.)
Зц
26.02.2006 (18 г.)
Зц
06.10.2002 (21 г.)
Хо
23.01.1996 (28 г.)
Хо
19.11.2000 (23 г.)
Хо
28.03.2003 (21 г.)
Хд
13.08.1997 (26 г.)
Хц
11.07.1988 (36 г.)
Хц
08.06.1997 (27 г.)
Хц
25.04.2006 (18 г.)
Хц
17.11.2001 (22 г.)
Хл
06.09.2001 (22 г.)
Хл
16.02.2004 (20 г.)
Хл
04.05.2006 (18 г.)
Хп
04.06.2003 (21 г.)
Ха
26.10.1987 (36 г.)
Ха
18.01.2004 (20 г.)
Ха
12.05.2006 (18 г.)
Ха
26.05.2004 (20 г.)
Кд
02.03.2005 (19 г.)
Кд
27.12.2005 (18 г.)
Кл
14.08.2005 (18 г.)
Кл
17.09.1998 (25 г.)
Н
06.06.2004 (20 г.)
Н
12.05.2002 (22 г.)
Н
04.01.1999 (25 г.)
Н
12.02.2007 (17 г.)
Н
09.10.2001 (22 г.)
Н
14.10.1990 (33 г.)
треньори:
Т
01.05.1976 (48 г.)
ПТ
26.01.1985 (39 г.)
напуснали:
Зл
15.07.2006 (18 г.)
Кл
31.08.2004 (19 г.)
Зц
14.06.2002 (22 г.)
В
14.05.2007 (17 г.)
В
29.06.1994 (30 г.)

Ботев (Пловдив)

Първа професионална лига
Дата Фаза Противник Рез.
Първа фаза
21.07.2024 19:00 1 кръг Г Ботев (Враца) -:- Диема спорт
28.07.2024 21:15 2 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:- Диема спорт
03.08.2024 3 кръг Г Крумовград (Крумовград) -:-
10.08.2024 4 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
17.08.2024 5 кръг Г Хебър 1918 (Пазарджик) -:-
24.08.2024 6 кръг Д Спартак 1918 (Варна) -:-
31.08.2024 7 кръг Г ЦСКА (София) -:-
14.09.2024 8 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
21.09.2024 9 кръг Г Арда 1924 (Кърджали) -:-
28.09.2024 10 кръг Г ФК ЦСКА 1948 (София) -:-
05.10.2024 11 кръг Д Левски (София) -:-
19.10.2024 12 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
26.10.2024 13 кръг Д Черно море (Варна) -:-
02.11.2024 14 кръг Г Септември (София) -:-
09.11.2024 15 кръг Д Локомотив София 1929 (София) -:-
23.11.2024 16 кръг Д Ботев (Враца) -:-
30.11.2024 17 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
04.12.2024 18 кръг Д Крумовград (Крумовград) -:-
07.12.2024 19 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
08.02.2025 20 кръг Д Хебър 1918 (Пазарджик) -:-
15.02.2025 21 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
22.02.2025 22 кръг Д ЦСКА (София) -:-
01.03.2025 23 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
08.03.2025 24 кръг Д Арда 1924 (Кърджали) -:-
15.03.2025 25 кръг Д ФК ЦСКА 1948 (София) -:-
29.03.2025 26 кръг Г Левски (София) -:-
02.04.2025 27 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
05.04.2025 28 кръг Г Черно море (Варна) -:-
12.04.2025 29 кръг Д Септември (София) -:-
18.04.2025 30 кръг Г Локомотив София 1929 (София) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Берое (Стара Загора) - 0 0 0 0:0 0
1 Ботев (Враца) - 0 0 0 0:0 0
1 Ботев (Пловдив) - 0 0 0 0:0 0
1 Крумовград (Крумовград) - 0 0 0 0:0 0
1 Левски (София) - 0 0 0 0:0 0
Суперкупа на България
Дата Фаза Противник Рез.
Финал
- - Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
Лига Европа
Дата Фаза Противник Рез.
Първи квалификационен кръг
11.07.2024 21:00 1-ви мач Д Марибор (Марибор, Словения, 1) 2:1 Диема спорт
18.07.2024 21:15 реванш Г Марибор (Марибор, Словения, 1) 2:2 Диема спорт
Втори квалификационен кръг
25.07.2024 21:00 1-ви мач Г Панатинайкос (Атина, Гър, 1) -:-
01.08.2024 21:00 реванш Д Панатинайкос (Атина, Гър, 1) -:-
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
22.06.2024 19:00 - Д Берое (Стара Загора) 1:0
25.06.2024 18:00 - Г Черно море (Варна) 5:2
28.06.2024 18:00 - Г ФК ЦСКА 1948 (София) анл.
03.07.2024 21:00 - Д Крумовград (Крумовград) 2:0

Ботев II (Пловдив)

Втора професионална лига
Дата Фаза Противник Рез.
22.07.2024 18:30 1 кръг Г Миньор (Перник) -:-
29.07.2024 18:30 2 кръг Д Беласица (Петрич) -:-
03.08.2024 3 кръг Г Струмска слава 1927 (Радомир) -:-
10.08.2024 4 кръг Г Пирин 22 (Благоевград) -:-
17.08.2024 5 кръг Д Етър ВТ (Велико Търново) -:-
24.08.2024 6 кръг Г Марек 1915 (Дупница) -:-
31.08.2024 7 кръг Д Локомотив (Г.Оряховица) -:-
07.09.2024 8 кръг Г ФК ЦСКА 1948 II (София) -:-
14.09.2024 9 кръг Д Дунав от Русе (Русе) -:-
21.09.2024 10 кръг Г Ловеч (Ловеч) -:-
28.09.2024 11 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
05.10.2024 12 кръг Г Спортист 2009 (Своге) -:-
19.10.2024 13 кръг Д Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
26.10.2024 14 кръг Г ЦСКА II (София) -:-
02.11.2024 15 кръг Д Спартак (Плевен) -:-
09.11.2024 16 кръг Г Несебър (Несебър) -:-
16.11.2024 17 кръг Д Лудогорец 1945 II (Разград) -:-
23.11.2024 18 кръг Г Монтана 1921 (Монтана) -:-
30.11.2024 19 кръг Д Янтра 2019 (Габрово) -:-
04.12.2024 20 кръг Д Миньор (Перник) -:-
07.12.2024 21 кръг Г Беласица (Петрич) -:-
15.02.2025 22 кръг Д Струмска слава 1927 (Радомир) -:-
22.02.2025 23 кръг Д Пирин 22 (Благоевград) -:-
01.03.2025 24 кръг Г Етър ВТ (Велико Търново) -:-
08.03.2025 25 кръг Д Марек 1915 (Дупница) -:-
15.03.2025 26 кръг Г Локомотив (Г.Оряховица) -:-
22.03.2025 27 кръг Д ФК ЦСКА 1948 II (София) -:-
29.03.2025 28 кръг Г Дунав от Русе (Русе) -:-
02.04.2025 29 кръг Д Ловеч (Ловеч) -:-
05.04.2025 30 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) -:-
12.04.2025 31 кръг Д Спортист 2009 (Своге) -:-
19.04.2025 32 кръг Г Фратрия (Бенковски, обл.Варна) -:-
26.04.2025 33 кръг Д ЦСКА II (София) -:-
03.05.2025 34 кръг Г Спартак (Плевен) -:-
07.05.2025 35 кръг Д Несебър (Несебър) -:-
10.05.2025 36 кръг Г Лудогорец 1945 II (Разград) -:-
17.05.2025 37 кръг Д Монтана 1921 (Монтана) -:-
24.05.2025 38 кръг Г Янтра 2019 (Габрово) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Беласица (Петрич) - 0 0 0 0:0 0
1 Ботев II (Пловдив) - 0 0 0 0:0 0
1 Добруджа 1919 (Добрич) - 0 0 0 0:0 0
1 Дунав от Русе (Русе) - 0 0 0 0:0 0
1 Етър ВТ (Велико Търново) - 0 0 0 0:0 0
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
29.06.2024 19:00 - Д Марица 1921 (Пловдив) 4:0
13.07.2024 18:30 - Г ФК ЦСКА 1948 II (София) 0:1

Ботев III (Пловдив)

Югоизточна Трета лига
Дата Фаза Противник Рез.
03.08.2024 18:30 1 кръг Д Марица 1921 (Пловдив) -:-
10.08.2024 18:30 2 кръг Г Родопа Смолян (Смолян) -:-
17.08.2024 18:00 3 кръг Д Левски (Карлово) -:-
24.08.2024 18:00 4 кръг Г Асеновец 2005 (Асеновград) -:-
31.08.2024 18:00 5 кръг Д Секирово (кв.Секирово, Раковски) -:-
07.09.2024 17:00 6 кръг Г Спартак 1947 (Пловдив) -:-
14.09.2024 17:00 7 кръг Д ФК Ямбол 1915 (Ямбол) -:-
21.09.2024 17:00 8 кръг Г Саяна (Хасково) -:-
28.09.2024 17:00 9 кръг Д Карнобат (Карнобат) -:-
05.10.2024 16:00 10 кръг Г Марица (Милево) -:-
09.10.2024 16:00 11 кръг Д Локомотив 1926 II (Пловдив) -:-
12.10.2024 16:00 12 кръг Г Гигант (Съединение) -:-
19.10.2024 16:00 13 кръг Д ФК Свиленград (Свиленград) -:-
26.10.2024 16:00 14 кръг Г Атлетик (Куклен) -:-
02.11.2024 14:30 15 кръг Д Черноморец 1919 (Бургас) -:-
09.11.2024 14:30 16 кръг Г Розова долина (Казанлък) -:-
16.11.2024 14:30 17 кръг Д Загорец (Нова Загора) -:-
23.11.2024 14:30 18 кръг Г Созопол (Созопол) -:-
30.11.2024 14:30 19 кръг Д Димитровград 1947 (Димитровград) -:-
- 20 кръг Г Марица 1921 (Пловдив) -:-
- 21 кръг Д Родопа Смолян (Смолян) -:-
- 22 кръг Г Левски (Карлово) -:-
- 23 кръг Д Асеновец 2005 (Асеновград) -:-
- 24 кръг Г Секирово (кв.Секирово, Раковски) -:-
- 25 кръг Д Спартак 1947 (Пловдив) -:-
- 26 кръг Г ФК Ямбол 1915 (Ямбол) -:-
- 27 кръг Д Саяна (Хасково) -:-
- 28 кръг Г Карнобат (Карнобат) -:-
- 29 кръг Д Марица (Милево) -:-
- 30 кръг Г Локомотив 1926 II (Пловдив) -:-
- 31 кръг Д Гигант (Съединение) -:-
- 32 кръг Г ФК Свиленград (Свиленград) -:-
- 33 кръг Д Атлетик (Куклен) -:-
- 34 кръг Г Черноморец 1919 (Бургас) -:-
- 35 кръг Д Розова долина (Казанлък) -:-
- 36 кръг Г Загорец (Нова Загора) -:-
- 37 кръг Д Созопол (Созопол) -:-
- 38 кръг Г Димитровград 1947 (Димитровград) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Асеновец 2005 (Асеновград) - 0 0 0 0:0 0
1 Атлетик (Куклен) - 0 0 0 0:0 0
1 Ботев III (Пловдив) - 0 0 0 0:0 0
1 Гигант (Съединение) - 0 0 0 0:0 0
1 Димитровград 1947 (Димитровград) - 0 0 0 0:0 0
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
13.07.2024 18:30 - Д Секирово (кв.Секирово, Раковски) 1:2
20.07.2024 - Д Левски (Карлово) -:-


15.01.2018 : Словенски защитник тренира с Ботев (Пловдив), Радослав Апостолов преотстъпен
12.01.2018 : Ботев (Пд) преотстъпи Кристиан Димитров и Мартин Димитров във Втора лига
08.01.2018 : Ботев (Пловдив) подписа с Диого Кампош
05.01.2018 : Ботев (Пд) започна подготовка без нови попълнения, потвърди трансфера на Виана
21.12.2017 : Крум Стоянов напусна Ботев (Пд), подписа с Динамо (Минск)
23.08.2017 : Виктор Генев напусна Ботев (Пловдив)
21.08.2017 : Петър Хубчев обяви списък от 25 за квалификациите с Швеция и Холандия
14.08.2017 : Стивън Петков подписва с Ботев (Пд)
26.06.2017 : Тодор Неделев остава в Ботев
16.06.2017 : Радослав Терзиев и Кристиан Добрев остават в Ботев
16.06.2017 : Договори и преотстъпване в Марица за играчи на Ботев
16.06.2017 : Ботев и Марица ще си сътрудничат под тепетата
14.06.2017 : Йордан Минев напуска Лудогорец в посока Ботев (Пд)
13.06.2017 : Антонио Вутов, Иван Горанов и Серджиу Буш подписват с Левски
12.06.2017 : Полският вратар Даниел Кайзер подписва с Ботев (Пд)

Клубна емблема

Екипи

Екип 1 Екип 2

Отбор

Ботев (Пловдив)

Стадион

Стадион "Христо Ботев"

Стадион "Христо Ботев" -
известен и като “Колежа”,
с електрическо осветление Стадион "Ботев 1912"в гр. Пловдив

играе домакинските си срещи на:
Стадион "Ботев 1912"
в гр. Пловдив

(в кв. "Коматево")

Участия

Нац. дивизия:01 сезон
"А" група:69 сезона
"Б" група:04 сезона

Последните 10 сезона

Месечна ранглиста

месец точки място
ноември 2019 80.694 1
октомври 2019 70.433 2
септември 2019 24.153 22
август 2019 41.464 11
май 2019 9.721 59
април 2019 54.010 7
март 2019 55.380 4
ноември 2018 54.989 4
октомври 2018 52.201 7
септември 2018 45.219 9
май 2018 74.689 2
април 2018 59.523 3
март 2018 42.744 7
ноември 2017 57.741 6
октомври 2017 56.864 6
септември 2017 72.391 2
август 2017 34.095 14
май 2017 57.429 7
април 2017 45.044 8
март 2017 53.895 5
ноември 2016 31.435 15
октомври 2016 37.712 11
септември 2016 55.961 5
август 2016 45.827 9
май 2016 41.200 6
април 2016 17.247 25
март 2016 58.441 2
ноември 2015 39.329 7
октомври 2015 27.408 11
август 2015 49.519 6
май 2015 33.529 11
април 2015 27.271 13
март 2015 72.138 1
декември 2014 36.481 11
октомври 2014 37.747 11
септември 2014 56.638 4
май 2014 41.995 9
април 2014 73.183 2
март 2014 52.753 5
декември 2013 44.723 9
ноември 2013 49.885 3
септември 2013 56.404 3
август 2013 57.072 4
май 2013 49.028 5
април 2013 47.658 6
март 2013 71.276 1
ноември 2012 29.805 17
октомври 2012 65.669 3
септември 2012 48.315 5
май 2012 37.210 12
април 2012 44.675 8
март 2012 26.449 18
ноември 2011 45.031 8
октомври 2011 31.903 17
септември 2011 31.236 15
август 2011 26.380 19
май 2011 20.549 27
април 2011 20.208 28
март 2011 18.118 31
ноември 2010 17.959 35
октомври 2010 18.905 35
септември 2010 16.731 35
август 2010 16.661 37
всички

Интернет страници