Черно море (Варна)

BGSupporters форум

Визитна картичка

Начало: Създаден е на 18 февруари 1945 г. като ТВ 45 - след обединение на спортните клубове Тича (1914 г., до 21 януари 1919 г. - Река Тича) и Владислав (1 май 1921 г.).
Официалната позиция на клуба е, че той е основан на 3 март 1913 г. и е правоприменик на историята и спортните успехи както на Тича, така и на Владислав.

Хроника: През 1947 г. клубът е обединен с Приморец и преименуван на ТВП. От 1948 г. Следват преименувания: на Ботев (от 1948 до 1949 г.), с което клубът започва да представлява и армията; на Ботев при ВМС (от 1949 до 1950 г.), на ВМС (от 1950 до 1955 г.), на СКНА (от 1956 до 1957 г.), и на АСК Ботев (от 1957 до 1959 г.).  През 1959 г. е обединен с Черно море /1957-1959/ (основан през 1957 г.) и приема името АСК Черно море. През 1964 г. е преименуван на Черно море с което и спира да представлява армията до 1969 г., когато също така се обединява и с Академик и е преименуван на ФСФД (флотско-студентско физкултурно дружество) Черно море. През 1985 г. на основата на едноименното дружество се образува футболен клуб Черно море, който започва да се развива самостоятелно.

Клубни цветове: зелен, бял и син.

Прозвище: “моряците”.

Адрес: Варна 9010, ул. ”Никола Вапцаров” 9, ст. ”Тича”.
Телефон: (+359 52) 302243.
E-mail: press@chernomorepfc.bg

Клубни върхове:
седмо място във вечната ранглиста на “А” група (от 2000 до 2003 г. - Висша професионална футболна лига).
трето място в “А” група: 1953 (като ВМС) и 2008/09 г.
носител на Националната купа: по това време официалното й наименование е Купа на България - 2014/15 г.
финалист в турнира за Купата на Съветската армия (като второстепенен турнир): 1984/85 (като ФСФД Черно море) и 1987/88 г.
първи кръг в турнира за Купата на УЕФА: 2008/09 г.

Забележка: В началото на 2018 г. „Професионален футболен клуб Черно море“ АД чрез своята пресслужба изрази своето несъгласие с така изнесената историческа справка и ни предостави официалната си позиция за клубната история и успехи. Екипът ни уважава правото на всеки клуб да има такава позиция относно собствената си историческа идентичност и няма за цел да налага своята трактовка на историческите факти като единствена възможна и логична, но същевременно и защитава правото си на такава. Тук публикуваме и пълния текст на комуникацията ни с пресслужбата на Черно море.

Черно море (Варна)

Първа професионална лига
Дата Фаза Противник Рез.
Първа фаза
09.08.2020 21:00 1 кръг Г Славия 1913 (София) -:- Диема спорт
16.08.2020 17:45 2 кръг Г Етър ВТ (Велико Търново) -:- Диема спорт
22.08.2020 21:00 3 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:- Диема спорт
30.08.2020 18:45 4 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:- Диема спорт
12.09.2020 5 кръг Д ЦСКА (София) -:-
19.09.2020 6 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
26.09.2020 7 кръг Д Арда 1924 (Кърджали) -:-
03.10.2020 8 кръг Г Царско село 2015 (София) -:-
17.10.2020 9 кръг Д Монтана 1921 (Монтана) -:-
24.10.2020 10 кръг Г Левски (София) -:-
31.10.2020 11 кръг Д ФК ЦСКА 1948 (София) -:-
07.11.2020 12 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
21.11.2020 13 кръг Д Ботев (Враца) -:-
28.11.2020 14 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
05.12.2020 15 кръг Д Етър ВТ (Велико Търново) -:-
12.12.2020 16 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
13.02.2021 17 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
20.02.2021 18 кръг Г ЦСКА (София) -:-
27.02.2021 19 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
06.03.2021 20 кръг Г Арда 1924 (Кърджали) -:-
13.03.2021 21 кръг Д Царско село 2015 (София) -:-
20.03.2021 22 кръг Г Монтана 1921 (Монтана) -:-
03.04.2021 23 кръг Д Левски (София) -:-
10.04.2021 24 кръг Г ФК ЦСКА 1948 (София) -:-
14.04.2021 25 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
17.04.2021 26 кръг Г Ботев (Враца) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
3 Лудогорец 1945 (Разград) - 0 0 0 0:0 0
3 Монтана 1921 (Монтана) - 0 0 0 0:0 0
3 Славия 1913 (София) - 0 0 0 0:0 0
3 Царско село 2015 (София) - 0 0 0 0:0 0
3 Черно море (Варна) - 0 0 0 0:0 0
Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
24.07.2020 18:00 - Г Черноморец (Балчик) 5:1
29.07.2020 16:45 - Д Созопол (Созопол) 2:0
29.07.2020 18:45 - Д Добруджа 1919 (Добрич) 0:3
01.08.2020 12:00 - Д Локомотив (Горна Оряховица) 6:1

Черно море (Варна)

Приятелски срещи: Лято-есен
Дата Фаза Противник Рез.
04.07.2020 10:00 - Г Добруджа 1919 (Добрич) 2:2
15.07.2020 18:00 - Г Черноморец (Балчик) 2:2
18.07.2020 10:00 - Г Добруджа 1919 (Добрич) 0:2
Елитна група (U-19)
Дата Фаза Противник Рез.
08.08.2020 18:00 1 кръг Г Септември (София) -:-
14.08.2020 18:00 2 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
22.08.2020 18:00 3 кръг Г Левски (София) -:-
27.08.2020 18:00 4 кръг Д Царско село 2015 (София) -:-
12.09.2020 5 кръг Г Хебър 1918 (Пазарджик) -:-
19.09.2020 6 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
26.09.2020 7 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
30.09.2020 8 кръг Д Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:-
03.10.2020 9 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
10.10.2020 10 кръг Д Монтана 1921 (Монтана) -:-
17.10.2020 11 кръг Г Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
21.10.2020 12 кръг Г Дунав (Русе) -:-
24.10.2020 13 кръг Д Пирин (Благоевград) -:-
31.10.2020 14 кръг Г Национал (София) -:-
21.11.2020 15 кръг Д Славия 1913 (София) -:-
28.11.2020 16 кръг Г ЦСКА (София) -:-
05.12.2020 17 кръг Д Сокол (Марково) -:-
- 18 кръг Д Септември (София) -:-
- 19 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
- 20 кръг Д Левски (София) -:-
- 21 кръг Г Царско село 2015 (София) -:-
- 22 кръг Д Хебър 1918 (Пазарджик) -:-
- 23 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
- 24 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
- 25 кръг Г Витоша (Бистрица, обл.София ст.) -:-
- 26 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
- 27 кръг Г Монтана 1921 (Монтана) -:-
- 28 кръг Д Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
- 29 кръг Д Дунав (Русе) -:-
- 30 кръг Г Пирин (Благоевград) -:-
- 31 кръг Д Национал (София) -:-
- 32 кръг Г Славия 1913 (София) -:-
- 33 кръг Д ЦСКА (София) -:-
- 34 кръг Г Сокол (Марково) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Сокол (Марково) - 0 0 0 0:0 0
1 Хебър 1918 (Пазарджик) - 0 0 0 0:0 0
1 ЦСКА (София) - 0 0 0 0:0 0
1 Царско село 2015 (София) - 0 0 0 0:0 0
1 Черно море (Варна) - 0 0 0 0:0 0

Черно море (Варна)

Елитна група (U-17)
Дата Фаза Противник Рез.
Първа фаза / Източна група
07.08.2020 10:00 1 кръг Г Сокол (Марково) 4:0
15.08.2020 18:00 2 кръг Д Дунав (Русе) -:-
19.08.2020 11:00 3 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
23.08.2020 10:00 4 кръг Д Спартак 1947 (Пловдив) -:-
27.08.2020 18:00 5 кръг Г Черноморец 1919 (Бургас) -:-
30.08.2020 11:30 6 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
12.09.2020 7 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
19.09.2020 8 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
26.09.2020 9 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
03.10.2020 10 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
10.10.2020 11 кръг Д Арда 1924 (Кърджали) -:-
17.10.2020 12 кръг Д Сокол (Марково) -:-
24.10.2020 13 кръг Г Дунав (Русе) -:-
07.11.2020 14 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
21.11.2020 15 кръг Г Спартак 1947 (Пловдив) -:-
28.11.2020 16 кръг Д Черноморец 1919 (Бургас) -:-
05.12.2020 17 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) -:-
- 18 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
- 19 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
- 20 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
- 21 кръг Д Спартак 1918 (Варна) -:-
- 22 кръг Г Арда 1924 (Кърджали) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Лудогорец 1945 (Разград) 1 1 0 0 6:1 3
2 Черно море (Варна) 1 1 0 0 4:0 3
3 Спартак 1947 (Пловдив) 1 1 0 0 3:0 3
4 Ботев (Пловдив) 1 1 0 0 3:1 3
5 Берое (Стара Загора) 1 1 0 0 2:1 3

Черно море (Варна)

Елитна група (U-15)
Дата Фаза Противник Рез.
Първа фаза / Източна група
07.08.2020 10:00 1 кръг Г Хасково (Хасково) 4:1
15.08.2020 16:00 2 кръг Д Дунав (Русе) -:-
19.08.2020 10:00 3 кръг Г Лудогорец 1945 (Разград) -:-
23.08.2020 18:00 4 кръг Д Сините камъни 2013 (Сливен) -:-
27.08.2020 16:00 5 кръг Г Черноморец 1919 (Бургас) -:-
30.08.2020 09:30 6 кръг Д Добруджа 1919 (Добрич) -:-
12.09.2020 7 кръг Г Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
19.09.2020 8 кръг Г Ботев (Пловдив) -:-
26.09.2020 9 кръг Д Берое (Стара Загора) -:-
03.10.2020 10 кръг Г Спартак 1918 (Варна) -:-
10.10.2020 11 кръг Д Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
17.10.2020 12 кръг Д Хасково (Хасково) -:-
24.10.2020 13 кръг Г Дунав (Русе) -:-
07.11.2020 14 кръг Д Лудогорец 1945 (Разград) -:-
21.11.2020 15 кръг Г Сините камъни 2013 (Сливен) -:-
28.11.2020 16 кръг Д Черноморец 1919 (Бургас) -:-
05.12.2020 17 кръг Г Добруджа 1919 (Добрич) -:-
- 18 кръг Д Локомотив 1926 (Пловдив) -:-
- 19 кръг Д Ботев (Пловдив) -:-
- 20 кръг Г Берое (Стара Загора) -:-
- 21 кръг Д Спартак 1918 (Варна) -:-
- 22 кръг Г Нефтохимик 1962 (Бургас) -:-
   #   Отбор П Р З ГР Т
1 Лудогорец 1945 (Разград) 1 1 0 0 12:0 3
2 Черно море (Варна) 1 1 0 0 4:1 3
3 Дунав (Русе) 1 1 0 0 1:0 3
3 Черноморец 1919 (Бургас) 1 1 0 0 1:0 3
5 Берое (Стара Загора) 1 0 1 0 0:0 1


09.01.2018 : Венцислав Бенгюзов напусна Черно море ден след като започна с отбора
08.01.2018 : Черно море започна тренировки, обяви трима нови, двама напускащи и един на проби
05.01.2018 : Кореспонденция между пресслужбата на Черно море (Варна) и bulgarian-football.com
28.12.2017 : Илиан Илиев напусна Верея за да поеме Черно море, Луканов става директор на ДЮШ
18.12.2017 : Благой Макенджиев подписа с Черно море
15.12.2017 : Емил Михайлов е шестият напускащ Черно море
14.12.2017 : Черно море разтрогна с Цветелин Чунчуков и Александър Др.Александров
12.12.2017 : Черно море освободи Антон Огнянов
09.12.2017 : Черно море се раздели с Амаду Сукуна
06.12.2017 : Черно море освободи Евгений Боровик
10.10.2017 : Антон Огнянов на проби в Черно море
21.09.2017 : Георги Иванов подаде оставка, Емануел Луканов води Черно море в събота
22.08.2017 : Черно море освободи Борислав Балджийски
21.08.2017 : Петър Хубчев обяви списък от 25 за квалификациите с Швеция и Холандия
29.05.2017 : Черно море освобождава 8 след края на сезона

Клубна емблема

Екипи

Отбор

Химн

Стадион

Стадион "Тича"

Стадион "Тича",
с електрическо осветление

Участия

Нац. дивизия: -
"А" група:56 сезона
"Б" група:15 сезона

Последните 10 сезона

2019/2020 Първа лига 8 място
2018/2019 Първа лига 5 място
2017/2018 Първа лига 7 място
2016/2017 Първа лига 6 място
2015/2016 "А" група 6 място
2014/2015 "А" група 8 място
2013/2014 "А" група 6 място
2012/2013 "А" група 10 място
2011/2012 "А" група 7 място
2010/2011 "А" група 6 място

Месечна ранглиста

месец точки място
ноември 2019 58.443 4
октомври 2019 26.326 18
септември 2019 50.367 6
август 2019 56.792 4
май 2019 40.149 12
април 2019 45.806 9
март 2019 62.712 1
ноември 2018 64.953 3
октомври 2018 27.204 16
септември 2018 57.159 5
май 2018 46.868 7
април 2018 50.502 5
март 2018 31.087 16
ноември 2017 33.269 16
октомври 2017 42.644 11
септември 2017 15.818 34
август 2017 73.712 2
май 2017 21.056 25
април 2017 28.283 17
март 2017 49.223 8
ноември 2016 56.704 5
октомври 2016 61.084 2
септември 2016 36.800 9
август 2016 62.976 3
май 2016 32.939 10
април 2016 46.943 5
март 2016 34.219 10
ноември 2015 37.339 8
октомври 2015 60.112 3
август 2015 43.329 8
май 2015 46.736 8
април 2015 63.501 4
март 2015 50.307 7
декември 2014 48.554 5
октомври 2014 63.121 2
септември 2014 38.637 9
май 2014 39.192 11
април 2014 42.345 8
март 2014 42.442 9
декември 2013 71.787 2
ноември 2013 46.971 6
септември 2013 51.536 5
август 2013 54.447 5
май 2013 48.436 6
април 2013 42.718 9
март 2013 16.603 32
ноември 2012 35.093 13
октомври 2012 46.116 4
септември 2012 26.720 19
май 2012 45.493 9
април 2012 27.553 18
март 2012 55.676 2
ноември 2011 51.655 5
октомври 2011 46.722 7
септември 2011 15.107 43
август 2011 77.328 1
май 2011 59.381 4
април 2011 37.013 12
март 2011 65.979 2
ноември 2010 55.175 5
октомври 2010 41.704 8
септември 2010 47.506 7
август 2010 29.244 15
всички

Интернет страници